HAKKIMIZDA

Çevreye duyarlı, verim odaklı
kaliteli üretim

Dünyadaki çevre algısına paralel olarak ülkemizde gelişen çevre duyarlılığının bir yansıması olan Marzinc yatırımı, hurda süreci sonucu ortaya çıkan baca tozundaki çinko metalini tekrar kazanmak üzere Türkiye’nin önde gelen 5 çelik üreticisi Çolakoğlu, Diler, İçdaş, Kaptan ve Kroman tarafından kuruldu.

Ana amacı ortak şirketlerin üretiminden çıkan EAF tozunu çevreci ve ekonomik bir şekilde geri kazanmak olan tesis, yılda 200.000 tona yakın baca tozundan 50.000 ton civarı çinko oksit elde etme kapasitesine sahip.

İleri ve modern bir teknolojiyle kurulan Marzinc dünya üzerindeki benzerlerine göre çok daha çevreci ve verimli bir şekilde üretim yapıyor. İyi kalitede ürünlerinin tamamını yurtdışı pazarlarına ihraç eden tesis, Ocak 2013’ten bu yana geri dönüşüme ve Türkiye ekonomisine katkı sağlıyor.

Çevreci üretim teknolojisi

Baca tozu geri kazanımında dünyada kendisini kanıtlamış tek yöntem olan “Waelz Prosesi”, Avrupa’daki çelik üretiminde açığa çıkan baca tozunun geri kazanımında da kullanılıyor. Avrupa Birliği ülkelerinde toplamda 750.000 ila 1.200.000 ton/yıl aralığında baca tozu ortaya çıkıyor ve Birlik, Marzinc muadili tesislerle, bu tozların dönüşümü destekliyor.

Büyük Şirketler, Büyük Tecrübeler!
Beş büyük çelik şirketinin ortaklığı ile kurulan ve bu şirketlerin 60 yılı aşan derin deneyimlerinden faydalanan Marzinc, çinko endüstrisinde her geçen gün çıtayı bir adım ileri taşımaktadır. Türkiye’de metalik hale getirilmediği için ihraç edilmek zorunda kalan waelz çinko oksit konsantresinin, ülkemiz sınırları içerisinde kullanıma hazır hale getirilmesi amacı ile metalik çinko üretim tesisi kurulumu hedeflenmektedir. Mevcut tesisten çıkan cürufun demir içeriği göz önüne alındığında, çimento fabrikalarında demir cevheri yerine alternatif hammadde olarak kullanılabilmektedir. Çimento firmalarının ihtiyaçlarını gözeterek, cürufun alternatif hammadde olarak daha verimli kullanımı ile ilgili gerekli Ar-Ge çalışmaları devam etmektedir. Marzinc ekibi, sosyal sorumluluk bilinci ve güçlü “know-how”ı sayesinde Türk ekonomisine ve çevreye katkı sağlayacak benzer projelere yatırım yapmayı ve Türkiye’de alanındaki öncülüğünü sürdürmeyi hedeflemektedir.

Ortaklarımız

 

İletişim Bilgileri

Hızlı bir iletişim için telefon ile arayarak yada eposta göndererek bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Merkez

Adres :Hal Yolu Çayır Cad. Bay Plaza No 5 Kat 10 PK:34752 İçerenköy Ataşehir İstanbul-TÜRKİYE
Tel:+90 (216) 577 71 71
Fax:++90 (216) 577 54 80

Fabrika

Adres :Karabük Organize Sanayi Bölgesi
Akören Köyü – Karabük
Tel:+90 (370) 447 60 18
Fax:+90 (370) 447 60 19
E-mail : info@marzinc.com.tr

Depo

Adres : Marzinc Marmara Geri Kazanım San ve Tic. A.Ş. Deposu,
Yağcılar Mahallesi No:125 Terkehatipler/Bartın
E-posta : info@marzinc.com.tr