[SORUMLULUK]
ÇEVRECİ ÜRETİM TEKNOLOJİSİ
 

Baca tozu geri kazanımında dünyada kendisini kanıtlamış tek yöntem olan “Waelz Prosesi”, Avrupa’daki çelik üretiminde açığa çıkan baca tozunun geri kazanımında da kullanılıyor. Avrupa Birliği ülkelerinde toplamda 750.000 ila 1.200.000 ton/yıl aralığında baca tozu ortaya çıkıyor ve Birlik, Marzinc muadili tesislerle, bu tozların dönüşümü destekliyor.

Marzinc kurucuları, AB’nin bu deneyimleri ve birikimlerinden faydalanmak amacıyla İtalya’da kurulu olan ve 30 yıldır geri kazanım tesisi işleten Pontenossa S.P.A ile işbirliği yaparak çözüm ortağının teknoloji ve teknik bilgisini Türkiye’ye transfer etti. Ayrıca çeşitli alt tedarikçilerinin desteğiyle sistem en son teknolojiyle kuruldu. Marzinc modern ve çevreci üretim sürecini 2013 yılının Ocak ayında başlattı.

Dünyadaki çevre algısını yakalayan ülkemizde, Marzinc yeni yatırımlarla sıfır atık döngüsünü tamamlamayı hedefliyor. Marzinc ekibi, Marzinc tesisi yakınlarında, sıfır atık döngüsünü tamamlayacak benzer bir tesis kurulması yönünde çalışmalarını sürdürüyor.